Upadłość konsumencka

Kancelaria radcy prawnego Warszawa Małgorzata Rola-Pawłow zajmuje się z wieloma sukcesami sprawami o upadłość konsumencką, nazywanymi także oddłużaniem. Rolą mojej kancelarii jest pomoc osobom fizycznym, które znalazły się w złej sytuacji finansowej, zapewnienie im wsparcia i pomocy w przejściu całego procesu upadłości konsumenckiej. W tym miejscu pragnę Państwu przybliżyć, czym dokładnie jest upadłość konsumencka i jak mogę w tej sprawie pomóc.

Upadłość konsumencka – co to jest i na czym polega?

Upadłość konsumencka to postępowanie sądowe przeznaczone dla osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej i stały się niewypłacalne. Ostatecznym efektem całego postępowania upadłościowego jest zupełne zwolnienie klienta z długów.

Upadłość konsumencka jest obwieszczeniem, iż stało się niewypłacalnym. Nie polega ona zaś na tym, że sąd ogłasza upadłość i wszelkie długi zostają umorzone ,,od ręki”. Zanim do tego dojdzie, dochodzi do spieniężenia posiadanego przez dłużnika majątku, z czego spłacane są zobowiązania. Następnie wyznaczony zostaje plan spłaty wierzycieli, który należy realizować z obecnych zarobków, na przykład z wynagrodzenia. Po wpłaceniu ostatniej raty reszta długów zostaje umorzona.

Jakie są zalety upadłości konsumenckiej?

Upadłość konsumencka umożliwia zmniejszenie lub całkowite umorzenie zaciągniętych długów, czyli wszelakich zobowiązań pieniężnych, jak podatków, faktur z prowadzonej uprzednio działalności gospodarczej, rachunków, kredytów bankowych i pozabankowych, do których powstania doszło przed dniem ogłoszenia upadłości.

Osobie, która ogłosiła upadłość konsumencką, sąd wyznacza syndyka. Syndyk, na podstawie obecnej sytuacji finansowej, kosztów utrzymania rodziny i możliwości zarobkowych upadłego podaje propozycję wysokości rat i czasu ich spłaty. Następnie sąd biorąc pod uwagę również stanowisko osoby z ogłoszoną upadłością, ogłasza plan spłaty wierzycieli. Jeśli dłużnik będzie go sumiennie realizował, pozostałe długi zostaną mu umorzone. Jedną z największych zalet postępowania upadłościowego jest wstrzymanie postępowań egzekucyjnych i windykacji.

Usługi w zakresie upadłości konsumenckiej

Jako radca prawny Warszawa oferuję Państwu kompleksową pomoc prawną na każdym z etapów postępowania upadłościowego:

  • przeanalizowanie sytuacji finansowej – przeprowadzam dokładną analizę sytuacji finansowej swoich klientów. Dzięki temu mogę określić, czy spełniają oni warunki do ogłoszenia upadłości konsumenckiej. Poddaje ocenie wszelkie aspekty, w tym majątek, dochody, jak i zobowiązania, aby móc przygotować cały zarys sytuacji finansowej klientów,
  • doradztwo prawne – oferuję doradztwo prawne odnośnie do możliwości oraz konsekwencji, jakie niesie ze sobą upadłość konsumencka. Wyjaśniam, jakie prawa i obowiązki ma konsument podczas całego postępowania upadłościowego i jakie kroki musi podjąć, żeby proces został skutecznie przeprowadzony,
  • przygotowanie stosownego wniosku o upadłość – pomagam w przygotowaniu oraz złożeniu wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Dbam o to, aby wszelka dokumentacja została poprawnie wypełniona i złożona we właściwym terminie, co zwiększa szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku przez sąd,
  • reprezentacja podczas postępowania sądowego – reprezentuję swoich klientów w postępowaniu upadłościowym, dbając przy tym o ich prawa i interesy. Biorę udział w negocjacjach z wierzycielami, rozprawach sądowych i w spotkaniach z syndykiem, zapewniając pełnię wsparcia prawnego na każdym z etapów postępowania,
  • plan spłaty oraz umorzenie zobowiązań – jako prawnik Warszawa pomagam w opracowaniu odpowiedzi na propozycję planu spłat, która będzie akceptowalna jednakowo dla wierzycieli, jak i dla sądu. W wyjątkowych sytuacjach staram się o umorzenie zobowiązań bez obowiązku realizowania planu spłat.

Kto i kiedy może ogłosić upadłość konsumencką?

Wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej może złożyć wyłącznie osoba fizyczna. Musi być ona niewypłacalna. Niewypłacalność jest stanem, w którym dłużnik nie może wykonywać wymaganych zobowiązań finansowych, np. nie ma środków na równoczesną spłatę długów i kupno środków codziennego użytku. Czyli dotyczące go zobowiązania przekraczają znacznie wartość posiadanego przez niego majątku i stan ten utrzymuje się minimum przez 2 lata.

Domniemywa się, iż dłużnik stracił zdolność do realizacji swoich wymagalnych zobowiązań finansowych, jeśli opóźnienie w ich spłacaniu przekroczyło 3 miesiące.

Jak można ogłosić upadłość konsumencką?

Ogłoszeniem upadłości konsumenckiej zajmuje się sąd. Najpierw konieczne będzie złożenie stosownego wniosku i wniesienie za niego opłaty. Nie jest to jednak koniec kosztów, jakie trzeba będzie ponieść. Dłużnik musi mieć bowiem również na względzie koszty postępowania sądowego związane z czasem trwania całego procesu i rodzajem czynności podejmowanych przez wyznaczonego syndyka.

Koszty te wynoszą zwykle od 1/4 do czterokrotności przeciętnego wynagrodzenia. Co istotne, kwota ta może zostać rozłożona na raty. Wniosek musi zostać złożony do sądu odpowiedniego dla miejsca zamieszkania dłużnika. Wnioski rozpatrywane są zwykle na posiedzeniu niejawnym. Wnioskodawca nie musi zatem być na nim obecny. Jeśli wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony i sąd ogłosi upadłość, wówczas zacznie się następny etap, czyli właściwe postępowanie. Wtedy działać rozpoczyna syndyk, który ustala masę upadłości, a więc szacunkową wartość całości majątku dłużnika. Syndyk ma również obowiązek sprzedaży wykazanego majątku i przekazania pozyskanych środków na rzecz wierzycieli.

Upadłość konsumencka – jakie ma skutki?

Pozytywne rozpatrzenie przez sąd wniosku o upadłość konsumencką niesie za sobą obligatoryjne konsekwencje dla osoby, która się o nią postarała. Przede wszystkim taka osoba traci prawo do zarządzania własnym majątkiem. Staje się on tak zwaną masą upadłości. W jej skład wchodzi także część wynagrodzenia za pracę upadłego, która nie podlega zajęciu przez komornika. Poza tym osoba fizyczna ogłaszająca własną upadłość musi wydać całość swojego majątku, ale też dokumentację, która jest z nim związana. Jeśli tego nie zrobi, wówczas pojawia się ryzyko umorzenia całego postępowania.

Sąd zyskuje prawo do umorzenia postępowania z uwagi na pewne działania konsumenta podejmowanego po ogłoszeniu upadłości. Może do tego dojść chociażby przez bezpodstawne zwolnienie się z pracy. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku o upadłość przez sąd dochodzi także do sprzedaży samochodów, nieruchomości, ale też innych części majątku na poczet długów. Egzekucji nie podlegają tylko rzeczy stanowiące pierwszą potrzebę dla upadłego.

Upadłość konsumencka jest nierzadko jedynym rozwiązaniem dla tych osób, które popadły w długi. Utrata całości majątku stanowi najważniejszą konsekwencję ogłoszenia upadłości, ale dzięki niej, dłużnik ma szansę zacząć wszystko od początku i zyskuje tak zwaną czystą kartę. Stanowi ona zatem szansę dla wielu osób na zupełnie nowy start w życiu i pozbycie się problemów. W razie jakichkolwiek pytań, zapraszam do kontaktu.